Our full conference handbook is also available as a PDF.

Program at a Glance

  • Each oral presentation should be 20 min (15 min talk, 5 min setup/questions)
  • 1 min spotlight presentation will be given for each poster at the beginning of the poster sessions
  • Authors of oral presentations have the chance to display a poster as well
  • Editorial board meetings will be during afternoon tea time on Day 2
  • An introduction to AVSS 2019 will be given at the Conference Dinner on Day 2
Time Workshops
Challenges
Tutorials
(27 Nov 2018)
Conference
Day 1
(28 Nov 2018)
Conference
Day 2
(29 Nov 2018)
Conference
Day 3
(30 Nov 2018)
08.30 - 09.00am Registration Registration + Conference Opening at 8.50 Registration Registration
09.00 - 10.00am Session 1 Keynote 1 Keynote 3 Keynote 4
10.00 - 10.30am Session 1 Poster 1 Poster 3 Poster 5
10.30 - 11.00am Morning Tea Morning Tea Morning Tea Morning Tea
11.00 - 12.00pm Session 2 Oral Session 1 Oral Session 3 Oral Session 5
12.00 - 12.30pm Session 2 Poster 2 Poster 4 Poster 6
12.30 - 13.30pm Lunch Lunch Lunch Lunch
13.30 - 15.00pm Session 3 Keynote 2 Oral Session 4 Oral Session 6
15.00 - 15.30pm Afternoon Tea Afternoon Tea Afternoon Tea Afternoon Tea
15.30 - 17.10pm Session 4 Oral Session 2   Oral Session 7
Evening Event City Tour Welcome Reception (from 1730) Conference Dinner at WG308 (from 1800) Farewell / Best Paper Awards (from 1730)

Full Program

Tuesday 27 November 2018
Workshops, Challenges, and Tutorials

0830-0900 Conference Registration, WG201

0900-1710 CS I: Challenge on Advanced Traffic Monitoring, WG908
0900-1710 CS II: Semantic Person Retrieval in Surveillance Using Soft Biometrics, WG902

1330-1710 WS I: Workshop on Smart Image Sensor Systems, WG903
0900-1230 WS II: Human Behavior Analysis based on Video Analytics and Deep Learning, WG903A
0900-1230 WS III: International Workshop on Multi-source Surveillance for Public Safety and Healthcare, WG903A
0900-1230 WS IV: International Workshop on the Security of Video Surveillance Systems (SVSS 2018), WG903A
0900-1710 WS V: Traffic and Street Surveillance for Safety and Security (T4S), WG908
0900-1710 WS VI: International Workshop on Digital Crime and Forensics (IWDCF), WG907

1330-1710 Tutorial on Deep Learning and Multiple Drone Vision, WG906
1330-1415 TS I: Introduction to Multiple Drone Imaging, WG906
1415-1500 TS II: Mapping and Localization, WG906
1530-1615 TS III: Deep Learning for Target Detection, WG906
1615-1710 TS IV: 2D Target Tracking and 3D Target Localization, WG906

Wednesday 28 November 2018
0830-0850 Conference Registration, WG201
0850-0900 Conference Opening, WA224
0900-1000 Keynote Speech I: Professor Nikola Kasabov (Auckland University of Technology), WA224

1000-1030 Poster Session I, WG201
PS I.1: GPS and IMU Require Visual Odometry for Elevation Accuracy
Dirk Baumbach (DLR); Hongmou Zhang (DLR); Sergey Zuev (DLR); Jürgen Wohlfeil (DLR); Martin Knoche (NIC); Reinhard Klette (Auckland University of Technology)

PS I.2: Comprehensive Evaluation of Deep Learning based Detection Methods for Vehicle Detection in Aerial Imagery
Lars Sommer (Fraunhofer IOSB, Karlsruhe); Oliver Acatay (Fraunhofer IOSB, Karlsruhe); Arne Schumann (Fraunhofer IOSB)

PS I.3: A Fast and Accurate Forward Vehicle Start Alarm by Tracking Moving Edges Obtained from Dashboard Camera
Kang Yi (Handong Global University); Kyeong Hoon Jung (Kookmin University)

PS I.4: Use of a Confidence Map Towards Improved Multi-layer Stixel Segmentation
Noor Haitham Saleem (AUT); Reinhard Klette (Auckland University of Technology); Fay Huang (National Ilan University)

PS I.5: Content-Based Multi-Camera Video Alignment using Accelerometer Data
Antonio C. Nazare (Federal University of Minas Gerais); Filipe de O. Costa (Fundação CPqD Centro de Pesquisa e Desenvolvimento em Telecomunicações); William R Schwartz (Federal University of Minas Gerais)

PS I.6: Image-based Sea/Land Map Generation from Radar Data
Francesc Joan Riera (Aalborg University); Rasmus Engholm (Terma A/S); Lars Jochumsen (Terma A/S); Thomas B. Moeslund (Aalborg University)

PS I.7: Implementation of Modulated Wideband Converter compressed sensing scheme based on COTS lowpass filter with amplitude and phase compensation for spectrum monitoring
Lap Luat Nguyen (Université de Bretagne Occidentale); Anthony Fiche (Université de Bretagne Occidentale); Roland Gautier (Université de Bretagne Occidentale); Charles Canaff (Université de Bretagne Occidentale); Emanuel Radoi (Université de Bretagne Occidentale); Gilles Burel (Université de Bretagne Occidentale)

PS I.8: Neural network control for active cameras using master-slave setup
Renan Oliveira Reis (Federal University of Minas Gerais); William R Schwartz (Federal University of Minas Gerais); Igor Dias (Federal University of Minas Gerais)

PS I.9: Face Identification for an in-vehicle Surveillance System Using Near Infrared Camera
Minsong Ki (Yonsei University); Bora Cho (Yonsei University); Taejun Jeon (Yonsei University); Yeongwoo Choi (Sookmyung Women’s University); Hyeran Byun (Yonsei University)

OS IV.4: Real-Time Vehicle Re-Identification System Using Symmelets and HOMs
Jun-Wei Hsieh (National Taiwan Ocean University)

1030-1100 Day I Morning Tea, WG201
1100-1200 Oral Session 1: Event Recognition, WA224
OS I.1: Simultaneous event localization and recognition for surveillance video
Yikang Li (Arizona State University); Tianshu Yu (Arizona State University); Baoxin Li (Arizona State University)

OS I.2: Optical Flow Dataset and Benchmark for Visual Crowd Analysis
Gregory Schröder (Technische Universität Berlin); Tobias Senst (TU Berlin); Erik Bochinski (TU Berlin); Thomas Sikora (TU Berlin)

OS I.3: Fast but Not Deep: Efficient Crowd Abnormality Detection with Local Binary Tracklets
Mahdyar Ravanbakhsh (University of Genova); Hossein Mousavi (Polytechnique Montreal); Moin Nabi (SAP); LUCIO MARCENARO (Universita degli Studi di Genoa); Carlo Regazzoni (Universita degli Studi di Genoa)

1200-1230 Poster Session II, WG201
OS I.1: Simultaneous event localization and recognition for surveillance video
Yikang Li (Arizona State University); Tianshu Yu (Arizona State University); Baoxin Li (Arizona State University)

OS I.2: Optical Flow Dataset and Benchmark for Visual Crowd Analysis
Gregory Schröder (Technische Universität Berlin); Tobias Senst (TU Berlin); Erik Bochinski (TU Berlin); Thomas Sikora (TU Berlin)

OS I.3: Fast but Not Deep: Efficient Crowd Abnormality Detection with Local Binary Tracklets
Mahdyar Ravanbakhsh (University of Genova); Hossein Mousavi (Polytechnique Montreal); Moin Nabi (SAP); LUCIO MARCENARO (Universita degli Studi di Genoa); Carlo Regazzoni (Universita degli Studi di Genoa)

PS II.1: A Vision-based Transfer Learning Approach for Recognizing Behavioral Symptoms in People with Dementia
Zachary Wharton (Edge Hill University); Erik Thomas (Edge Hill University); Bappaditya Debnath (Edge Hill University); Ardhendu Behera (Edge Hill University)

PS II.2: Unknown Crowd Event Detection from Phase Based Statistics
Alexia Briassouli (Maastricht University)

PS II.3: Enhancing Visualisation of Anatomical Presentation and Education Using Marker-based Augmented Reality Technology on Web-based Platform
Ingjie Wang (Auckland University of Technology); Minh Nguyen (AUT); Huy Le (Auckland University of Technology); Steffan Hooper (Auckland University of Technology)

PS II.4: Scene-based Non-uniformity Correction using Complementary Fixed Pattern Noise Models
Omer Faruk Adil (ASELSAN); Huseyin Seckin Demir (ASELSAN); Samet Almali (ASELSAN)

PS II.5: Deep-Temporal LSTM for Daily Living Action Recognition
Srijan Das (INRIA); Michal Koperski (INRIA); Francois Bremond (Inria Sophia Antipolis); Gianpiero Francesca (Toyota-Europe)

PS II.6: Residual Transfer Learning for Multiple Object Tracking
Juan Diego Gonzales Zuniga (INRIA); NGUYEN THI LAN ANH (INRIA Sophia-Antipolis); Francois Bremond (Inria Sophia Antipolis)

1230-1330 Day I Lunch, WG201
1330-1500 Keynote Speech II: Professor Ramesh Jain (University of California Irvine, USA), WA224
1500-1530 Day I Afternoon Tea, WG201

1530-1710 Oral Session II: Object Detection, Recognition, and Tracking, WA224
OS II.1: Wardrobe Model for Long Term Re-identification and Appearance Prediction
Kyung Won Lee (SUNY at Buffalo); Nishant Sankaran (University at Buffalo); Srirangaraj Setlur (University at Buffalo, SUNY); Nils Napp (University at Buffalo); Venu Govindaraju (University at Buffalo, SUNY)

OS II.2: Combining Local and Global Models for Robust Re-detection in Generic Object Tracking
Goutam Bhat (Linköping University); Martin Danelljan (Linköping University); Fahad Shahbaz Khan (Linköping University); Michael Felsberg (Linköping University)

OS II.3: Cascade-Dispatched Classifier Ensemble and Regressor for Pedestrian Detection
Remi trichet (DCU); Francois Bremond (Inria Sophia Antipolis)

OS II.4: CAMEL Dataset for Visual and Thermal Infrared Multiple Object Detection and Tracking
Evan T Gebhardt (Georgia Institute of Technology)

1730-1900 Welcome Reception, WG201

Thursday 29 November 2018
0830-0900 Conference Registration, WG201
0900-1000 Keynote Speech III: Professor Edward J Delp (Purdue University), WA224

1000-1030 Poster Session III, WG201
OS II.1: Wardrobe Model for Long Term Re-identification and Appearance Prediction
Kyung Won Lee (SUNY at buffalo); Nishant Sankaran (University at Buffalo); Srirangaraj Setlur (University at Buffalo, SUNY); Nils Napp (University at Buffalo); Venu Govindaraju (University at Buffalo, SUNY)

OS II.2: Combining Local and Global Models for Robust Re-detection in Generic Object Tracking
Goutam Bhat (Linköping University); Martin Danelljan (Linköping University); Fahad Shahbaz Khan (Linköping University); Michael Felsberg (Linköping University)

OS II.3: Cascade-Dispatched Classifier Ensemble and Regressor for Pedestrian Detection
Remi trichet (DCU); Francois Bremond (Inria Sophia Antipolis)

OS II.4: CAMEL Dataset for Visual and Thermal Infrared Multiple Object Detection and Tracking
Evan T Gebhardt (Georgia Institute of Technology)

OS VI.3: Orientation-Aware Regression for Oriented Bounding Box Estimation
Ryusuke Nosaka (Intelligent Systems Laboratory, SECOM CO., LTD.); Hidenori Ujiie (Intelligent Systems Laboratory, SECOM CO., LTD.); Takaharu Kurokawa (Intelligent Systems Laboratory, SECOM CO., LTD.)

PS III.1: Evaluating deep semantic segmentation networks for object detection in maritime surveillance
Tom Cane (University of Reading); James Ferryman (University of Reading)

PS III.2: Pixel Offset Regression (POR) for Single-shot Instance Segmentation
Yuezun Li (SUNY, albany); Xiao Bian (GE Global Research); Ming-Ching Chang (Albany University); Longyin Wen (JD Finance); Siwei Lyu (University at Albany)

PS III.3: A Consensus Framework for Segmenting Video with Dynamic Textures
Lazhar Khelifi (Université de Montreal); Max Mignotte (Université de Montreal)

PS III.4: Contactless Multiple Finger Segments based Identity Verification using Information Fusion from Higher Order Spectral Invariants
AKMAL JAHAN MOHAMED ABDUL CADER (Queensland University of Technology- Australia); Jasmine Banks (QUT); Vinod Chandran (QUT); Kien Nguyen Thanh (Queensland University of Technology)

PS III.5: Classifying self-cast shadow regions in aerial camera images
Alexander Gatter (DLR)

1030-1100 Day II Morning Tea, WG201
1100-1200 Oral Session III: Identification, WA224
OS III.1: A Generalized Optimization Framework for Score Aggregation in Person Re-identification Systems
Arko Barman (University of Houston); Shishir Shah (University of Houston)

OS III.2: Fast Simultaneous People Detection and Re-identification in a Single Shot Network
Wiebe Van Ranst (KU Leuven); Toon Goedemé (KU Leuven - EAVISE)

OS III.3: An Intent-Based Automated Traffic Light for Pedestrians
Christian Ertler (Graz University of Technology); Horst Possegger (Graz University of Technology); Michael Opitz (Graz University of Technology); Horst Bischof (Graz University of Technology)

1200-1230 Poster Session IV
OS III.1: A Generalized Optimization Framework for Score Aggregation in Person Re-identification Systems
Arko Barman (University of Houston); Shishir Shah (University of Houston)

OS III.2: Fast Simultaneous People Detection and Re-identification in a Single Shot Network
Wiebe Van Ranst (KU Leuven); Toon Goedemé (KU Leuven - EAVISE)

OS III.3: An Intent-Based Automated Traffic Light for Pedestrians
Christian Ertler (Graz University of Technology); Horst Possegger (Graz University of Technology); Michael Opitz (Graz University of Technology); Horst Bischof (Graz University of Technology)

OS VI.1: Edge-Host Partitioning of Deep Neural Networks with Feature Space Encoding for Resource-Constrained Internet-of-Things Platforms
Jong Hwan Ko (Georgia Tech); Taesik Na (Georgia Tech); Mohammad Amir (Georgia Tech); Saibal Mukhopadhyay (Georgia Tech)

PS IV.1: Detection of High-Risk Intoxicated Passengers in Video Surveillance
Jae-Yeong Lee (Electronics and Telecommunications Research Institute); Sunglok Choi (ETRI); Jaeho Lim (ETRI)

PS IV.2: Online Detection of Long-Term Daily Living Activities by Weakly Supervised Recognition of Sub-Activities
farhood negin (INRIA sophia antipolis); Abhishek Goel (INRIA); Abdelrahman G Abubakr (INRIA); Gianpiero Francesca (Toyota-Europe); Francois Bremond (Inria Sophia Antipolis)

PS IV.3: Deep Residual Learning for Analyzing Customer Satisfaction using Video Surveillance
Nehemia Sugianto (Southern Cross University); Dian Tjondronegoro (Southern Cross University)

PS IV.4: Late Fusion of Multiple Convolutional Layers for Pedestrian Detection
Ujjwal Ujjwal (INRIA); Aziz Dziri (VEDECOM); Bertrand Leroy (VEDECOM); Francois Bremond (Inria Sophia Antipolis)

PS IV.5: Drone Detection Using Convolutional Neural Networks with Acoustic STFT Features
Yoojeong Seo (Soongsil University); Beomhui Jang (Soongsil University); Sungbin Im (Soongsil University)

PS IV.6: Local Computation with Adaptive Spatial Clustering for Multi-Size Motion Patch Proposals in WAMI
Yijun Lin (University of Chinese Academy of Sciences); Fengge Wu (Institute of Software Chinese Academy of Sciences)

PS IV.7: Adaptive Control of Camera Modality with Deep Neural Network-Based Feedback for Efficient Object Tracking
Priyabrata Saha (Georgia Institute of Technology); Burhan A Mudassar (Georgia Institute of Technology); Saibal Mukhopadhyay (Georgia Institute of Technology)

1230-1330 Day II Lunch, WG201
1330-1500 Oral Session IV: Modelling, WA224
OS IV.1: Efficient Camera Tampering Detection with Automatic Parameter Calibration
Alexey Sidnev (Intel); Marina Barinova (Intel); Sergei Nosov (Intel)

OS IV.2: Image fusion and influence function for performance improvement of ATM vandalism action recognition
Jeonseop Yun (Korea University), Junyeop Lee (Korea University), Seongkyu Mun (Korea University), Chul Jin Cho (Korea University), David K. Han (Army Research Lab), Hanseok Ko (Korea University)

OS IV.3: Multispectral Matching using Conditional Generative Appearance Modeling
Christoph Bodensteiner (Fraunhofer IOSB); Sebastian W Bullinger (Fraunhofer IOSB); Michael Arens (Fraunhofer IOSB)

OS IV.4: Real-Time Vehicle Re-Identification System Using Symmelets and HOMs
Jun-Wei Hsieh (National Taiwan Ocean University)

1500-1530 Day II Afternoon Tea, WG201
1800-2100 Conference Dinner, WG308

Friday 30 November 2018
0830-0900 Conference Registration, WG201
0900-1000 Keynote Speech IV: Professor Mengjie Zhang (Victoria University of Wellington), WA224

1000-1030 Poster Session V, WG201
OS IV.1: Efficient Camera Tampering Detection with Automatic Parameter Calibration
Alexey Sidnev (Intel); Marina Barinova (Intel); Sergei Nosov (Intel)

OS IV.2: Image fusion and influence function for performance improvement of ATM vandalism action recognition
Jeonseop Yun (Korea University), Junyeop Lee (Korea University), Seongkyu Mun (Korea University), Chul Jin Cho (Korea University), David K. Han (Army Research Lab), Hanseok Ko (Korea University)

OS IV.3: Multispectral Matching using Conditional Generative Appearance Modeling
Christoph Bodensteiner (Fraunhofer IOSB); Sebastian W Bullinger (Fraunhofer IOSB); Michael Arens (Fraunhofer IOSB)

OS V.1: GPU-accelerated Height Map Estimation with Local Geometry Priors in Large Scenes
Alireza Rezaei (Paris Sud University); Nicola Pellicanò (Paris Sud University); Emanuel Aldea (University Paris Sud)

OS V.2: Online Multi-Object Tracking with Historical Appearance Matching and Scene Adaptive Detection Filtering
Young-Chul Yoon (Gwangju Institute of Science and Technology); Abhijeet Boragule (Gwangju Institute of Science and Technology); Young-min Song (Gwangju Institute of Science and Technology); Kwangjin Yoon (Gwangju Institute of Science and Technology); Moongu Jeon (Gwangju Institute of Science and Technology)

OS V.3: Scene Adaptation for Semantic Segmentation using Adversarial Learning
Daniele Di Mauro (University of Catania); Antonino Furnari (University of Catania); Giuseppe Patané (Park Smart S.r.l.); Sebastiano Battiato (Università di Catania); Giovanni Maria Farinella (University of Catania)

OS VI.2: WatchNet: Efficient and Sequential Network for People Detection in Video Surveillance Systems
Michael Villamizar (Idiap Research Institute); Angel N Martinez Gonzalez (Idiap research institute; EPFL); Olivier CANEVET (Idiap Research Institute); JEAN-MARC ODOBEZ (IDIAP/EPFL, SWITZERLAND)

PS V.1: Detecting and Counting Sheep with a Convolutional Neural Network
Farah Sarwar (AUT); Anthony Griffin (AUT)

PS V.2: MORA: A Generative Approach to Extract Spatiotemporal Information Applied to Gesture Recognitio
Igor L Bastos (Universidade Federal de Minas Gerais); Victor Melo (UFMG); Gabriel Gonçalves (Universidade Federal de Minas Gerais); William R Schwartz (Federal University of Minas Gerais)

PS V.3: Adapting MobileNets for mobile based upper body pose estimation
Bappaditya Debnath (Edge Hill University); Mary O’Brien (Edge Hill University); Motonori Yamaguchi (Edge Hill University); Ardhendu Behera (Edge Hill University)

PS V.4: ACOUSTIC SCENE CLASSIFICATION USING JOINT TIME FREQUENCY IMAGE-BASED FEATURE REPRESENTATIONS
Shamsiah Abidin (The University of Western Australia); Roberto Togneri (The University of Western Australia); Ferdous Sohel (Murdoch University)

1030-1100 Day III Morning Tea, WG201
1100-1200 Oral Session V: Scene Understanding, WA224
OS V.1: GPU-accelerated Height Map Estimation with Local Geometry Priors in Large Scenes
Alireza Rezaei (Paris Sud University); Nicola Pellicanò (Paris Sud University); Emanuel Aldea (University Paris Sud)

OS V.2: Online Multi-Object Tracking with Historical Appearance Matching and Scene Adaptive Detection Filtering
Young-Chul Yoon (Gwangju Institute of Science and Technology); Abhijeet Boragule (Gwangju Institute of Science and Technology); Young-min Song (Gwangju Institute of Science and Technology); Kwangjin Yoon (Gwangju Institute of Science and Technology); Moongu Jeon (Gwangju Institute of Science and Technology)

OS V.3: Scene Adaptation for Semantic Segmentation using Adversarial Learning
Daniele Di Mauro (University of Catania); Antonino Furnari (University of Catania); Giuseppe Patané (Park Smart S.r.l.); Sebastiano Battiato (Università di Catania); Giovanni Maria Farinella (University of Catania)

1200-1230 Poster Session VI, WG201
OS VI.4: Real-time maritime situation awareness based on deep learning with dynamic anchors
Vincent Marié (Aix Marseille Univ, Université de Toulon); Ikhlef Bechar (Aix Marseille Univ, Université de Toulon); Frédéric BOUCHARA (University of Toulon)

OS VII.1: Deepfake Video Detection Using Recurrent Neural Networks
David Güera (Purdue University); Edward Delp (Purdue University)

OS VII.2: Counting People by Infrared Depth Sensors
Carlos Orrite (University of Zaragoza); Daniel Vicente (University of Zaragoza)

OS VII.3: ANOMALY DETECTION IN CROWDS USING MULTI SENSORY INFORMATION
(Universita degli Studi di Genoa); LUCIO MARCENARO (Universita degli Studi di Genoa); Carlo Regazzoni (Universita degli Studi di Genoa); Muhammad Irfan (University fo Genova)

OS VII.4: Ontology-based Masking Loss for Improved Generalization in Remote Sensing Semantic Retrieval
Arne Schumann (Fraunhofer IOSB); Lars Sommer (Fraunhofer IOSB, Karlsruhe); Max Vogler (Fraunhofer IOSB)

OS VII.5: Rotation-invariant Binary Representation of Sensor Pattern Noise for Source-Oriented Image and Video Clustering
Xufeng Lin (Charles Sturt University); Chang-Tsun Li (Charles Sturt University)

PS VI.1: Latent Body-Pose guided DenseNet for Recognizing Driver’s Fine-grained Secondary Activities
Ardhendu Behera (Edge Hill University); Alexander H Keidel (Edge Hill University)

PS VI.2: A Blockchain Implementation for the Cataloguing of CCTV Video Evidence
Michael Kerr (ACIC); Ron van Schyndel (RMIT University); Fengling Han (RMIT University)

PS VI.3: Encrypted Domain Skin Tone Detection For Pornographic Image Filtering
Waheeb Yaqub (New York University Abu Dhabi); Manoranjan Mohanty (University of Auckland); Nasir Memon (New York University)

PS VI.4: Multimodel Drunk Density Estimation for Safety Assessment
pratibha kumari (IIT ROAPR); mandhatya singh (IIT ROPAR); Mukesh Saini (IIT Ropar)

PS VI.5: Context is King: Privacy Perceptions of Camera-based Surveillance
Andrew Tzer-Yeu Chen (University of Auckland); Morteza Biglari-Abhari (University of Auckland); Kevin I-Kai Wang (University of Auckland)

1230-1330 Day III Lunch, WG201
1330-1500 Oral Session VI: Deep Learning, WA224
OS VI.1: Edge-Host Partitioning of Deep Neural Networks with Feature Space Encoding for Resource-Constrained Internet-of-Things Platforms
Jong Hwan Ko (Georgia Tech); Taesik Na (Georgia Tech); Mohammad Amir (Georgia Tech); Saibal Mukhopadhyay (Georgia Tech)

OS VI.2: WatchNet: Efficient and Sequential Network for People Detection in Video Surveillance Systems
Michael Villamizar (Idiap Research Institute); Angel N Martinez Gonzalez (Idiap research institute; EPFL); Olivier CANEVET (Idiap Research Institute); JEAN-MARC ODOBEZ (IDIAP/EPFL, SWITZERLAND)

OS VI.3: Orientation-Aware Regression for Oriented Bounding Box Estimation
Ryusuke Nosaka (Intelligent Systems Laboratory, SECOM CO., LTD.); Hidenori Ujiie (Intelligent Systems Laboratory, SECOM CO., LTD.); Takaharu Kurokawa (Intelligent Systems Laboratory, SECOM CO., LTD.)

OS VI.4: Real-time maritime situation awareness based on deep learning with dynamic anchors
Vincent Marié (Aix Marseille Univ, Université de Toulon); Ikhlef Bechar (Aix Marseille Univ, Université de Toulon); Frédéric BOUCHARA (University of Toulon)

1500-1530 Day III Afternoon Tea, WG201
1530-1710 Oral Session VII: Sensors and Security, WA224
OS VII.1: Deepfake Video Detection Using Recurrent Neural Networks
David Güera (Purdue University); Edward Delp (Purdue University)

OS VII.2: Counting People by Infrared Depth Sensors
Carlos Orrite (University of Zaragoza); Daniel Vicente (University of Zaragoza)

OS VII.3: ANOMALY DETECTION IN CROWDS USING MULTI SENSORY INFORMATION
LUCIO MARCENARO (Universita degli Studi di Genoa); Carlo Regazzoni (Universita degli Studi di Genoa); Muhammad Irfan (University of Genova)

OS VII.4: Ontology-based Masking Loss for Improved Generalization in Remote Sensing Semantic Retrieval
Arne Schumann (Fraunhofer IOSB); Lars Sommer (Fraunhofer IOSB, Karlsruhe); Max Vogler (Fraunhofer IOSB)

OS VII.5: Rotation-invariant Binary Representation of Sensor Pattern Noise for Source-Oriented Image and Video Clustering
Xufeng Lin (Charles Sturt University); Chang-Tsun Li (Charles Sturt University)

1730-1900 Conference Farewell / Best Paper Awards, WA224

Best Paper Award:
Rotation-invariant Binary Representation of Sensor Pattern Noise for Source-Oriented Image and Video Clustering
Xufeng Lin and Chang-Tsun Li (Charles Sturt University)